Jaké výstroje? Podívejte se, jaké výstroje si můžete na internetu koupit:

Hokejové výstrojeHokejové výstroje

Hokejbalové výstrojeHokejbalové výstroje

Florbalové výstrojeFlorbalové výstroje

Výstroje americký fotbalVýstroje americký fotbal

Potápěčské výstrojePotápěčské výstroje

Armádní výstrojeArmádní výstroje

Hasičské výstrojeHasičské výstroje

Horolezecké výstrojeHorolezecké výstroje

Jak vybrat a koupit správnou tenisovou raketu dle parametrů

Při profesionálních turnajích jsou televizními komentátory nazývány jako líbezný nástroj, smrtící zbraň či zázrak. Než tenisovou raketu budete vybírat a pak s ní vyhrávat „vrcholové“ turnaje, je třeba znát pár názvů a frází, které se Vám budou v budoucnu hodit.

Velikost hlavy u rakety

Velikost hlavy: U ní existují čtyři „rozměry“ ploch. Ten první se nazývá super oversize. Rozměr této hlavy je větší jak 741 cm². Tuto větší hlavu u tenisové rakety volí začátečníci z jednoho důvodu, protože větší hlava se zákonitě pyšní větší plochou pro trefení míčku a její odolnost proti zkroucení při držení je větší. Hlava s rozměry od 691 po 740 cm² se nazývá oversize a její služby využívají také spíše začínající tenisté. Třetí typ je midplus s rozměry od 601 do 690 cm² tento typ hlavy tenisové rakety je spíše pro pokročilejší tenisty. Poslední z oné čtveřice je nejmenší hlava midsize, jejíž plocha je pod 600 cm², tento druh hlavy je nejvíce k vidění v „arzenálu“ tenisových raket profesionálů. U této části tenisové rakety platí jakási zákonitost, která zní: větší plocha = větší síla odpalu.“ Horní část hlavy je vybavena ochranným páskem, který má za úkol ji chránit před poškozením při hře.

Hmotnost, tuhost a vyvážení samotné rakety

Hmotnost je velmi důležitý faktor u tenisové rakety. Obvyklá váha se pohybuje v rozmezí 240 – 320 gramů. I zde platí zákonitost, která zní: „Lehčí tenisová raketa se chlubí lehčí manipulací.“ Ovšem těžší tenisové rakety mají přednost ve stabilitě. Začátečník sáhne raději po lehké tenisové raketě, naopak pokročilí a závodnici zamíří do kategorie „středně těžká“ tenisová raketa.

Tuhost rámu jeho značka je RA, podle které zvolíte vhodnou tenisovou raketu. Označení, které nepřekročilo číslici 45 znamená měkkou tenisovou raketu. RA, které se pohybuje v „měřítku“ od 46 do 60 „signalizuje“ středně pružnou tenisovou raketu. Tenisová raketa s tuhým rámem „překračuje“ číslo 61. Právě tužší rám zajišťuje silnější úder tenisové rakety, ovšem počítejte s většími otřesy tenisové rakety, které budou „proudit“ do Vašeho těla.

Vyvážení jeho umístění je možno „najít“ po celé tenisové raketě ( v hlavě tenisové rakety, uprostřed tenisové rakety, v rukojeti tenisové rakety). Je udáváno v milimetrech. Vyvážení, které je „umístěno“ v hlavě překračuje hodnotu 345 mm, jejím „plusem“ je zesílení odpalu míčku tenisovou raketou, což je k vidění u tenisových raket pro začátečníky. Vyvážení v rukojeti, tehdy jeho hodnota je menší jak 340 mm. Tenisová raketa je používána pokročilými tenisty, protože je schopna „kontrolovat“ míček a jeho dopad na povrch kurtu.

Výplet tenisové rakety a jeho důležitost

Výplet je místo, kde se schovává nenápadně gigantická reklama v podobě znaku firmy, když tenisová raketa se znakem je ukazována do televizních kamer. Ovšem nechejme vrcholový tenis a vraťme se zpět do tenisových začátků. Může se zdát, že výplet není nikterak důležitý, ale opak je pravdou, jelikož tato část na tenisové raketě je skutečně „vědou“. Tenisové rakety pro pokročilé se prodávají bez výpletu z důvodu, aby si tenista vybral strunu podle svého gusta. Tenisové rakety pro začátečníky jsou již vypletené. Tenisovou raketu si můžete nechat vyplést u odborné firmy, která přímo podle Vašich požadavků vyhoví. Cena se pohybuje od 100 – 1400 Kč. Vámi vybraný výplet „určuje“ sílu úderu, kontrolu nad míčkem či jak dlouho vydrží. Existuje výplet, který chrání Vaše zdraví. Pokud tenista trpí častými zraněními, problém může být jak v tenisové raketě, tak i ve výpletu!

Tvrdý výplet je k vidění na závodní úrovni. Výplety určené pro velkou zátěž jsou tvrdé a schopnost kontrolovat tenisovou raketu je větší. Jste – li příznivci měkčího výpletu „vylepšíte“ razanci a sílu odpalování tenisovou raketou. Obliby tohoto výpletu se těší začátečníci.

Pokud výplet „nedrží“ a „pohybuje se“, pak je vhodné tenisovou raketu nechat přeplést. Předejdete tak špatným výkonům a hlavně utrhnutí či prasknutí strun. Nejčastěji je zhotoven z vláken z umělé hmoty, ovšem drahé výplety, které se chlubí značkou „přírodní“ se vyrábí ze střeva skotu! Ovšem i zde nehraje cena velkou roli a pokud nejste vrcholový sportovec, raději sáhněte po levnější struně.

Na tenisové raketě je možno zpozorovat tlumící pomůcky, které pohlcují nepříjemné vibrace, což chrání Vaše zdraví a zejména klouby. Tyto prvky jsou velmi důležité a jsou používané ve výpletu, hlavě či rukojeti tenisové rakety.

Zajímavost: Petr Krejčí. Znáte ho? Ne! Ale tento muž je jeden z nejžádanějších vyplétačů tenisových raket na světě. Jeho práci možno spatřit na nejlepších tenisových turnajích při hře nejlepších tenistů. Tento borec je schopen vyplést tenisovou raketu za 10 minut a denně jich udělá i 40! Pro začátečníky potvrzuje slova, že je zbytečné kupovat výplet za několik stovek korun. Proč? Za třicet hodin hraní přestane být „funkční“ a proto doporučuje pořídit si levnější struny a měnit je častěji.

Velikost rukojeti a její důležitost

Grip je rukojeť tenisové rakety, která se označuje L0 až L5, záleží na její velkosti. L0 – L1, což jsou nejmenší rukojeti najdou pochopitelně největší uplatnění u dětí. L2 je nejvíce k vidění u žen případně juniorů. L3 mají v oblibě jak ženy, tak muži menšího vzrůstu. L4 je nejčastěji používaným gripem u většiny mužů a L5 používají muži většího vzrůstu.

Na rukojeti tenisových raket existují tzv. omotávky. Ty se rozdělují do dvou kategorií, základní a vrchní. Základní grip koupíte již na tenisové raketě a přes něj je možné přelepit vrchní „vrstvu“ omotávky. Je důležitá pohodlnost, pohlcování otřesů, znemožnění proklouznutí v dlani! Základní grip se dá pořídit již od 100 Kč za kus a vrchní za 3 kusy stojí také už 100 Kč.

Materiál správné tenisové rakety

Materiály, přírodní dřevo, ze kterého se tenisové rakety vyráběly, muselo ustoupit moderním materiálům, jelikož jeho váha je veliká a zpracování velmi obtížné. „Dnešní“ tenisové rakety jsou vyráběny z různých druhů slitin, kde nejčastějším prvkem je grafit. Pokud navštívíte sportovní obchod se záměrem pořídit si tenisovou raketu do začátku, zjistíte, že nejobyčejnější tenisové rakety jsou zhotoveny z hliníky. To ovšem není žádnou ostudou, ba naopak, hliník je znám svou pevností a skoro až udivující lehkostí, bohužel „rád“ praská. Co neoceníte u tohoto materiálu Vy a hlavně Vaše klouby je, že hliník není schopen utlumit odrážení míčku od tenisové rakety, což může vést k bolesti kloubů.

Tenisové rakety, které jsou o „level“ napřed jsou vyráběny z grafitu, který je s oblibou „míchán“ s hliníkem či titanem. Tento „koktejl“ kovů zaručuje minimální otřesy a brilantní pevnost.

Jak vybrat a koupit správnou tenisovou raketu dle parametrů.
Cena od 2199,00 Kč.
Jak vybrat a koupit správnou tenisovou raketu dle parametrů

Hokejové kalhoty

Hokejové tašky

Fotbalové chrániče

Tenisové rakety

Inline brusle

Badmintonové rakety

Sportovní obuv

Snowboardové boty

Snowboardy

Sportovní výživa

Partneři

Jak vybrat a koupit správnou tenisovou raketu dle parametrů - 2023